ICAN SCHOOL

2. nadnárodné stretnutie partnerov projektu
v Paríži

Dobrý deň všetkým študentom, učiteľom a priaznivcom Jazykovej školy iCan.

Ozývame sa Vám po krátkej prestávke. Počas nej sme ukončili náš projekt zameraný na tvorbu učebníc a doplnkových učebných materiálov Slovenčina pre deti cudzincov a krajanov. Naše učebnice sú na svete, sú vytlačené v dostatočnom počte a môžu pomôcť každému dieťaťu ktoré má snahu a záujem zlepšovať svoju úroveň slovenského jazyka.
A ako čerešničku na torte Vás radi informujeme, že náš projekt bol ocenený Európskou značkou pre jazyky 2022 a túto cenu si slávnostne preberieme na slávnostnej konferencii v Košiciach začiatkom decembra 2022. Tešíme sa a sme hrdí na náš spoločný úspech.

Ukončenie projektu však nie je pre nás dôvodom na oddych. Práve naopak. V našej práci pokračujeme a spoločne s našimi partnermi z Birminghamu, Paríža, Dublinu a NIVAM (predtým Štátny pedagogický ústav) pripravujeme k našim učebniciam Aha, slovenčina! a Svet okolo nás po slovensky metodické príručky. Príručky budú návodom pre pedagógov ako správne a efektívne s učebnicami na hodinách slovenčiny pracovať. Súčasťou projektu sú aj ďalšie doplnkové materiály, ako obrázkové komunikatívne karty využiteľné pri práci s publikáciou Svet okolo nás po slovensky, aj s učebnicou Aha, slovenčina!

Aby práce na projekte napredovali a partneri projektu mali navzájom informácie takpovediac z prvej ruky, stretli sme sa koncom novembra na nadnárodnom projektovom stretnutí v Paríži. Stretnutie organizoval náš partner – vzdelávacie centrum Petit Slavik. Jeho riaditeľka p. Betka de la Bouvrie pre nás pripravila bohatý program. Jeho súčasťou bolo spoznanie víkendovej školy pre slovenské deti žijúce v Paríži. S pani učiteľkami a ich žiakmi sme sa stretli priamo v triedach. Slávnostne sme im odovzdali učebnice, ktoré aj oni svojimi pripomienkami počas testovania pomáhali tvoriť. Ako tieto milé stretnutia v triedach prebiehali zachytilo oko našej fotografky a môžete si ich pozrieť aj vy.

Počas pracovnej časti stretnutia koordinátorka projektu p. Tunegová informovala o prerozdelení financií po odstúpení nemeckého partnera projektu. Prezentovala aj postup prác na výstupoch projektu - metodické príručky. Potom si zobrala slovo p. Janka Píšová z NIVAM a informovala nás o postupe prác pri tvorbe obrázkových komunikačných kariet. Naša ilustrátorka už usilovne pracuje na obrázkoch ku kapitole 2 a 3.

Nasledovala prestávka na chutný obed. Naši hostitelia nás zaviedli do reštaurácie ktorá dýchala pravou parížskou noblesou a adventnou atmosférou. Po výbornom obede, ktorý mal ten správny parížsky šmrnc, náš pracovný program pokračoval. Celkom neplánovane, ale s úprimnou radosťou, sme sa stretli na pôde Petit Slavik s predsedom Úradu Slovákov žijúcich v zahraničí p. Pilipom, ktorý sa spolu so svojou delegáciou v tom čase práve tiež nachádzal v Paríži a samozrejme zavítal aj do vzdelávacieho centra Petit Slávik. Bola to skvelá príležitosť predstaviť naše učebnice a tiež dohodnúť si ďalšie kroky spolupráce tak, aby sa naše knihy dostali aj do iných vzdelávacích centier a víkendových škôl slovenčiny kdekoľvek na svete.

Po skončení oficiálnej časti stretnutia naše milé kolegyne z Petit Slavik pre nás pripravili malú prehliadku, veď Paríž má návštevníkom čo ponúknuť! Od budovy školy, ktorá má výbornú polohu neďaleko prezidentského paláca, sme sa prešli po parížskych bulvároch a prezreli sme si baziliku Madeleine. Ďalej sme pokračovali k impozantnej budove parížskej Opery. Našu prehliadku sme zakončili na terase známej Galérie La Fayette, odkiaľ sme mali Paríž s jeho dominantou Eiffelovkou ako na dlani.
Naše spoločné pracovné stretnutie v Paríži nás všetkých veľmi obohatilo, prinieslo posun v pracovnej oblasti a už teraz sa tešíme na stretnutie s partnermi na jar 2023 v Dubline.

Na záver pár momentiek z parížskeho stretnutia iCan a jeho projektových partnerov.

Iveta Tunegova